01 Giant Logo RGB 310
 
baner310x60  
  • Elo Ziom!...Canyon Dude 2021
  • Wild Dragon Mark II - EPILOG
Elo Ziom!...Canyon Dude 2021

Elo Ziom!...Canyon Dude 2021

Ktoś ostatnio na tłustej grupie zadał pytanie, jakie znane firmy produkują jeszcze fatbajki na kole większym niż 26 cali. Wbrew pozorom jest ich nieco więcej niż palców na jednej dłoni. Tym razem jednak odgrzeję kotleta, którego onegdaj znalazłem w lodówce, ale nie zdążyłem skonsumować. Canyon Dude musiał czekać na swój moment.

Wild Dragon Mark II - EPILOG

Wild Dragon Mark II - EPILOG

Jakieś zirka 2 lata temu przywędrował do mnie tygrys, przyczajony tajwański smok z Krainy Nextie, co zaowocowało miłością od pierwszego wejrzenia. O jej początkach, w szczegółach możecie przeczytać tutaj. Skoro taki szmat czasu upłynął to warto napisać parę słów jak dziś wygląda nasz związek, tym bardziej, że nasz swat - czyli dystrybutor kół Nextie...

Previous
Next

Tymczasem za wielką sadzawką: gumowa para jak z samowara

Vanhelga Dillinger 275Sezon letni ma się prawie ku końcowi. Było pięknie, słonecznie i ciepło, ale kurna zima idzie. Za moment drogowcy obudzą się z letniego letargu z ręką w nocniku. A nam nie wypada, zwłaszcza gdy w powietrzu czuć zapach świeżo palonej gumy.

Ten wysublimowany bukiet doleciał aż zza wielkiej sadzawki, gdzie fatbajki mają się całkiem nieźle, a już z pewnością lepiej niż w Europie. Ja tych ludziów nie rozumiem. Najpierw och ach i ech...a później..."no to se kurfa polatałam". Ale OK...my się nie załamujemy, zwłaszcza jak dochodzą nas wieści o kolejnych tłuściochach toczących się na kołach 27.5. Najlepszym przykładem jest najnowsza, tęczowa Salsa Beargrease. W każdym razie papuciów do takich toczydełek nadal jest jak lekarstwo, aleeee....ten trend się jednak zmienia na korzyść nowego standardu.

Otóż z pomocą przyszła kultowa marka 45NRTH, producent nie mniej kultowych gumiaków na zimę oraz właśnie tłustych opon. W kolekcji 2019 pojawią się powiększone wersje znanych modeli: VANHELGA oraz DILLINGER. Obie na razie wyłącznie w rozmiarze 4.0"

Vanhelga 2

Dillinger 2

Vanhelga przeznaczona jest dla agresywniej śmigających tłuściochów, podczas gdy Dillinger jest typowo śnieżną oponą - między innymi dzięki opcji wkręcania kolców. 45NRTH wypuści na rynek wersję ekonomiczną o gęstości oplotu 60TPI oraz "na bogato" - 120TPI. Wszystkie modele będą gotowe na zamleczenie. Co ciekawe, skromniejszy Dillinger będzie także miał skromniejsze kolce - ze spieków węglika. Droższy brat otrzyma za to amelinowo spiekane ćwieki z tzw "meniskiem wklęsłym" dla lepszego chwytu - pisałem o tych kolcach kiedyś dawno na tej stronie - poszukajcie sobie ;).

Generalnie, warto pamiętać, że ogumienie 45NRTH cechuje się dosyć dużą objętością. Tu nie ma zawyżania rozmiarówki - warto rzucić okiem, bo to jedni z bardzo niewielu, którzy podają tak dokladne wymiary No i ten tego...trzeba mieć tłuściocha, który pomieści koła 27.5", ale to już taki tam detal ;)

Gdzie kupić i za ile? No cóż, wyłącznie poprzez Internety, ponieważ w Polsce dystrybutora brak i raczej nie ma co liczyć. Najbliżej są Niemcy, którzy łykają wszelkie nowości jak młody pelikan. Wersje "non-kolec-bolec" są dostępne od ręki, już teraz. Z kolcami kupić dopiero w piździerniku. Ceny to już osobny temat:

  • Vanhelga 60TPI - 90USD
  • Vanhelga 120TPI - 115USD
  • Dillinger 4 (non-studded; 120TPI)  - 120USD
  • Dillinger 4 (studded; 60TPI) - 160USD
  • Dillinger 4 (studded; 120TPI) - 210USD

Trzeba zacząć się odchudzać i oszczędzać "zielony tłuszcz" na zimę.

Michał Śmieszek

info&foto: 45NRTH.com