sklep rowerowy wroclaw
 
kross rowery marki kross 650B
 
310x80
 
baner310x60  
 • TOUDI podbija Świat
 • Gdy marzą ci się tłuste koła...zrób je sobie dobrze sam
 • PEDAŁUJ, IDŹ...ALBO GIŃ! - Monteria Fatbike Race 2019
 • Giant Yukon - przyczajony tygrys, ukryty smok
 • Yeah....Monteria Fat Bike Race Vol.4 2019
 • Fatpacking z "Klatką na Goryle" (Test)
TOUDI podbija Świat

TOUDI podbija Świat

Drogie dzieci, ta bajka nie będzie tym razem dla Was, tylko dla nieco starszych...dzieci. Otóż za siedmioma wydmami, za siedmioma zaspami, za siedmioma singlami, żył sobie Księciunio razem z wiernym Toudim. Pewnego dnia wyszli obaj przed ganek ich zamczyska....

Gdy marzą ci się tłuste koła...zrób je sobie dobrze sam

Gdy marzą ci się tłuste koła...zrób je sobie dobrze sam

Co zrobić, gdy marzą ci się tłuste koła, ale twoja domowa centrownica ma mniej miejsca na oponę, niż przysłowiowa szparka-sekretarka? Jest kilka tanich (i niezłych rozwiązań), ale tym razem pójdziemy po męsku na skróty...na piwo!

PEDAŁUJ, IDŹ...ALBO GIŃ! - Monteria Fatbike Race 2019

PEDAŁUJ, IDŹ...ALBO GIŃ! - Monteria Fatbike Race 2019

"Słuchajcie, zostało już tylko 12 minut do limitu czasowego. Co robimy? Asfaltem do domu, czy jednak po trasie...?" - padło całkiem rozsądne pytanie koleżanki człapiącej, noga za nogą, w śniegowym kartoflisku. Dłuższa chwila zastanowienia...bitwa i gonitwa myśli. Moje nogi odpowiadają: "już nie mogę", a serce..."nakurwiaj do mety".

Giant Yukon - przyczajony tygrys, ukryty smok

Giant Yukon - przyczajony tygrys, ukryty smok

Quo Vadis Giant? Takie pytanie padło, gdy tajwański tygrys wycofał się rakiem z fatbajków reprezentowanych przez, i tak powiedzmy sobie szczerze - skromną, rekreacyjną linię Momentum. Tymczasem gigant tylko przyczaił się...

Yeah....Monteria Fat Bike Race Vol.4 2019

Yeah....Monteria Fat Bike Race Vol.4 2019

Nie, to nie czwarty volumin opowieści o czterech takich co zawinęli tłuste koła. To znowu luty i kolejna edycja nieoficjalnych mistrzostw Polski w ściganiu się na tłuściochach! Tak - Monteria Fat Bike Race Góry Stołowe

Fatpacking z

Fatpacking z "Klatką na Goryle" (Test)

Bikepacking to coraz bardziej popularna forma spędzania urlopu. Kiedy postanowiłem pojechać ultramaraton Wisła1200, dostałem silne wsparcie od azjatyckiej firmy FreeParable w postaci dwóch sakw Gorilla Cage montowanych na widelec, oraz pojemnej torebki <...

Previous
Next

Tymczasem za wielką sadzawką: gumowa para jak z samowara

Vanhelga Dillinger 275Sezon letni ma się prawie ku końcowi. Było pięknie, słonecznie i ciepło, ale kurna zima idzie. Za moment drogowcy obudzą się z letniego letargu z ręką w nocniku. A nam nie wypada, zwłaszcza gdy w powietrzu czuć zapach świeżo palonej gumy.

Ten wysublimowany bukiet doleciał aż zza wielkiej sadzawki, gdzie fatbajki mają się całkiem nieźle, a już z pewnością lepiej niż w Europie. Ja tych ludziów nie rozumiem. Najpierw och ach i ech...a później..."no to se kurfa polatałam". Ale OK...my się nie załamujemy, zwłaszcza jak dochodzą nas wieści o kolejnych tłuściochach toczących się na kołach 27.5. Najlepszym przykładem jest najnowsza, tęczowa Salsa Beargrease. W każdym razie papuciów do takich toczydełek nadal jest jak lekarstwo, aleeee....ten trend się jednak zmienia na korzyść nowego standardu.

Otóż z pomocą przyszła kultowa marka 45NRTH, producent nie mniej kultowych gumiaków na zimę oraz właśnie tłustych opon. W kolekcji 2019 pojawią się powiększone wersje znanych modeli: VANHELGA oraz DILLINGER. Obie na razie wyłącznie w rozmiarze 4.0"

Vanhelga 2

Dillinger 2

Vanhelga przeznaczona jest dla agresywniej śmigających tłuściochów, podczas gdy Dillinger jest typowo śnieżną oponą - między innymi dzięki opcji wkręcania kolców. 45NRTH wypuści na rynek wersję ekonomiczną o gęstości oplotu 60TPI oraz "na bogato" - 120TPI. Wszystkie modele będą gotowe na zamleczenie. Co ciekawe, skromniejszy Dillinger będzie także miał skromniejsze kolce - ze spieków węglika. Droższy brat otrzyma za to amelinowo spiekane ćwieki z tzw "meniskiem wklęsłym" dla lepszego chwytu - pisałem o tych kolcach kiedyś dawno na tej stronie - poszukajcie sobie ;).

Generalnie, warto pamiętać, że ogumienie 45NRTH cechuje się dosyć dużą objętością. Tu nie ma zawyżania rozmiarówki - warto rzucić okiem, bo to jedni z bardzo niewielu, którzy podają tak dokladne wymiary No i ten tego...trzeba mieć tłuściocha, który pomieści koła 27.5", ale to już taki tam detal ;)

Gdzie kupić i za ile? No cóż, wyłącznie poprzez Internety, ponieważ w Polsce dystrybutora brak i raczej nie ma co liczyć. Najbliżej są Niemcy, którzy łykają wszelkie nowości jak młody pelikan. Wersje "non-kolec-bolec" są dostępne od ręki, już teraz. Z kolcami kupić dopiero w piździerniku. Ceny to już osobny temat:

 • Vanhelga 60TPI - 90USD
 • Vanhelga 120TPI - 115USD
 • Dillinger 4 (non-studded; 120TPI)  - 120USD
 • Dillinger 4 (studded; 60TPI) - 160USD
 • Dillinger 4 (studded; 120TPI) - 210USD

Trzeba zacząć się odchudzać i oszczędzać "zielony tłuszcz" na zimę.

Michał Śmieszek

info&foto: 45NRTH.com