Fat, Fatter...Vee Rubber

VeeRubber SnowShoe 2XL opona 4

Co zrobić, gdy nie tylko kobiety pragną większej szerokości, grubości, objętości, etc? Z pomocą przychodzi ekspert od wielgaśnego i tłustego ogumienia - azjatycki VEE RUBBER wraz z nową ultra szeroką oponką 5.05 cala!!!

 

Entuzjaści tłustych rowerów dobrze wiedzą, że Vee Rubber należy do firm oferujących najbogatszy katalog tłustych papuci. Doświadczenie w branży off-road zobowiązuje, poza tym w tłuszczu tkwi mega potencjał, który azjatycka firma zdaje się dostrzegła znacznie wcześniej niż europejskie marki oponiarskie.

Najnowsze tłuste dziecię - model VEE RUBBER SNOWSHOE 2XL jest pierwszym, który przebił magiczną granicę 5 cali. To najwyraźniej odpowiedź na zapotrzebowanie maniaków Fat-Bike. A poza tym, kto komu zabroni? No i secundo - przecież 100mm obręcze aż proszą się o gumy szersze niż 4.8". Zakładanie i zalewanie mlekiem będzie czystą poezją dla serwisanta. Z pierwszych relacji wynika, że wersja 120TPI nałożona na 10cm rafkę jest nawet szersza niż deklarowany rozmiar 5.05. Ufffff.....

 VeeRubber SnowShoe 2XL opona

"Snowshoe" to bardzo dobrze znany wzór bieżnika, obecny na rynku od paru lat, więc sam w sobie nie jest nowością. Niemniej nowy i szerszy papuć wymagał adaptacji istniejącej formy. Różnice są wyraźne. 2XL oferuje relatywnie "otwarty" i bardziej agresywny bieżnik, dzięki czemu łatwo radzi sobie ze śniegiem i błotem, nie zalepiając się.  Poszczególne klocki są dodatkowo "nacięte", co zwiększa ilość krawędzi aktywnie biorących udział w utrzymywaniu trakcji. Kusząco prezentują się tzw podtrzymujące lamele zlokalizowane bliżej krawędzi bocznych.

VeeRubber SnowShoe 2XL opona 2

Kluczową rolę odgrywa jednak połączenie tego specyficznego bieżnika z efektywną szerokością balona. Tu z dużym prawdopodobieństwem Snowshoe będzie bezkonkurencyjnym nawet na tle swoich węższych braci (także tych z kolcowanych). Jak przystało na nowoczesną konstrukcję, Snowshoe 2XL to opatentowana przez Vee Rubber mieszanka gum Silica 57A oraz PSC 50A. Karkas ma gęstość oplotu 120TPI.

 VeeRubber SnowShoe 2XL opona 1

Serwis internetowy Fat-bike.com, który jako jeden z pierwszych miał przyjemność organoleptycznie przetestować nowego śniegowca Vee Rubber przedstawił następujące realne parametry:

  • szerokość od rantu do rantu (bead-to-bead): 298mm
  • 5.1-5.2" w zależności od obręczy (tu mierzone na modelu "Clownshoe")
  • Efektywny obwód: 31 1/4"!!!
  • wysokość klocków: 7-8mm
  • realna waga: 1823g +/-50g (deklarowana waga katalogowa - 1740g

VeeRubber SnowShoe 2XL opona 3

Chłopaki porównali także nowego papucia z podobną konkurencją. Vee 2XL jest krótko mówiąc: JEBUTNY! I jak na razie ten największy plus świeżej opony Vee Rubber jest jednocześnie jego zmorą. Dlaczego? Kłopotem nie jest szerokość bo ramy przygotowane fabrycznie pod opony 4.8" poradzą sobie z dodatkową ćwiartką. Sęk w tym, że Snowshoe 2XL jest także wyjątkowo wysoki i tu rodzi się problem z prześwitem. Chwilowo niewiele jednośladów jest w stanie obsłużyć taki papuć. Ale to chwilowo, bo znając życie, producenci, zwłaszcza niewielkie manufaktury szybko dostosują się do powiększonego "śniegowca".

Tymczasem, warto zerknąć na katalog "tradycyjnych" tłustych kapci Vee Rubber. TUTAJ

Michał Śmieszek

Photo and info: Ken Blakey-Shell/Fat-Bike.com