Kieliszek grzanego wina? A może nowe kolce XL?

45NRTH-XL-StudZima 2016 odchodzi w niebyt, choć w górach nadal zalega wystarczająco dużo śniegu, aby móc zanurzyć się weń tłustymi oponami. Zatem może warto pomyśleć o kolcach!

 

Specjalistyczne opony zimowe w fatach nie są czymś nadzwyczajnym. W regionach, gdzie śnieg i lód są normalnym widokiem przez kilka dobrych miesięcy, to wręcz konieczność. I nie ma znaczenia wtedy znacznie większa waga gumowego zestawu. Liczy się trakcja! Ekspertem od śnieżnych papuci jest z pewnością 45NRTH, który w swojej ofercie ma takie tłuste i ostre monstra jak choćby 5 calowy Dillinger. 

Ogromną zaletą kolcowanych produktów 45NRTH jest możliwość wymiany zużytych kolców, gdyż te są wkręcane w karkas opony. Co więcej, mamy opcję wykręcenia kolców na lato, gdy nie są już potrzebne. Sęk w tym i pies pogrzebany, że tradycyjne, wolframowe kolce są przede wszystkim skuteczne na lodzie. Na ubitym śniegu także dodają trakcji, ale rezultaty nie są aż tak spektakularne, a w luźnym są psu na budę. W związku z powyższym ekipa 45NRTH zabrała się do pracy i wymyśliła.....

....że należy zmienić rozmiar i profil kolca! Z ostro zakończonego na wklęsły w kształcie kielicha. Tak powstał "XL Stud", który zdaniem producenta zwiększa powierzchnię pracującą aż o 86% względem zwykłego, wypukłego modelu. Jeśli wierzyć reklamie i projektantom, tak zakolcowana opona gwarantuje wręcz niesamowitą trakcję w każdych zimowych warunkach, a nie wybiórczo.

Projektanci odpierają również pojawiające się zarzuty, że wklęsły, kielichowaty kolec będzie łatwo zapychał się lodem i śniegiem tracąc swoje cudowne właściwości. Testy wykazały iż mimo większych rozmiarów, wklęsłość jest na tyle niewielka, że nie wypełnia się podłożem.

Dillinger55

Nowe kolce będą montowane fabrycznie we wszystkich przystosowanych modelach począwszy od jesieni. Naturalnie, kolce będą dostępne osobno  pakowane po 25 lub 100 sztuk. Ceny od 15USD za 15szt lub 40USD za 100. Co więcej, zaktualizowana wersja pasuje do wszystkich opon marki 45NRTH przystosowanych do kolcowania i nie wymaga osobnego narzędzia do ich montażu.

Przydałoby się, aby marka 45NRTH zawitała w końcu do Polski, zwłaszcza w obliczu rosnącej sprzedaży tłuściochów. Ani się obejrzymy a przyjdzie ostra zima 2016/2017. Z kolcami byłoby raźniej :) :) :)

Michał Śmieszek

Photo: 45NRTH.com