VLAD Cycles - Stalowe Faty z ukraińską fantazją

Vlad Impaler 2North American Hand Made Bicycle Show, w skrócie NAHBS, to jedno z niewielu wydarzeń na świecie, które przyciąga uwagę rowerowej społeczności oraz jest idealnym miejscem do autopromocji rowerowych dzieł sztuki. Należą do nich z pewnością jednoślady VLAD Cycles.

Firma powstała całkiem niedawno. Jej założycielem jest rodowity Ukrainiec,  - Vlad Dolinsky, który wyemigrował do USA, pobierał fach od najlepszych "framebuilder'ów" w branży, aby ostatecznie przejść na swój interes. Vlad, swoją drogą bardzo miły człowiek - w końcu nasz sąsiad, więc nie dziwota, zakochał się się w stali, uważając nie bez racji, iż to właśnie w niej zaklęte są duchy przodków, potencjał i piękno.

Jak łatwo domyślić się, wszystkie rowery powstają na zamówienie i są szyte na miarę niczym najlepsze garnitury. Trudno mówić o gotowcach spod grotu spawalnieczego Vlada - tu Wy spełniacie własne marzenia, a Vlad jedynie je koryguje na podstawie doświadczenia i zdrowego rozsądku.

NAHBS 2017 Jen Green 1

Vlad, ma doświadczenie w łączeniu stali za pomocą różnych metod, ale obecnie dopracował do perfekcji spawanie metodą TIG - "Tungsten Inert Gas", czyli nietopliwą elektrodą woflramową w osłonie gazów obojętnych. Potwierdzeniem jego kunsztu są zdobyte wyróżnienia podczas corocznych NAHBS, gdzie jest już stałym wystawcą. Vlad uwielbia okrągłości, zupełnie jak wszyscy Słowianie, stąd też elementem dominującym w jego projektach są łuki.

Vlad Impaler 10

Vlad Impaler 8

Fatbajki, plusy i gravele, to codzienny chleb Vlad'a, choć jak sam przyznaje, tłuściochy rzadziej pojawiają się w zamówieniach. Niemniej warto podkreślić, że swoje pierwsze szlify w zawodzie Vlad zdobywał właśnie na fatbajkach. W 2013, jako pilny uczeń szkoły spawalniczej Metalguru (pod egidą Vicious Cycles), stworzył model "Troyka" - poniżej

vlad cycles fatbike impaler 1

Jednak to "Impaler", czyli "Palownik" jest obecnie chlubą jego pracowni. Na tegorocznym NAHBS, Vlad pokazał jego kolejne wcielenie.

Vlad Cycles Impaler - photo - RichardCunningham

photo: RichardCunningham - Pinkbike.com

"Wład Pałownik", czyli słynny Hrabia Dracula, tym razem zaprezentował się w wersji błękitnokrwistej :). Co tu dużo więcej gadać - piękny jest i sprosta największym wymaganiom wyjadaczy bezdroży. Charakterystycznym elementem jest łukowata podwójna górna rura oraz elegancko wygięta rura podsiodłowa, pozwalająca schować głębiej tylne koło i tym samym skrócić tłusty ogon. Impaler pomieści najbardziej mięsiste kapcie dostępne na rynku. 

Vlad Impaler 7

Vlad Impaler 9

Vlad dostosuje geometrię pod wymagania zarówno turystycznych wyjadaczy jak też dzikich bajkerów szalejących po singlach - "sky is the limit", jak to mówią starzy Indianie. Ceny stalowych ram Vlada są równie kastomowe jak jego projekty, dlatego polecam bezpośredni kontakt z mistrzem wszystkim, którzy zapragną wbić siebie na władowski pal ;)

Michał Śmieszek

info and photo: Vladcycles