Śladem umocnień Linii Mołotowa - Roztocze Wschodnie

Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 6Temat eksploracji umocnień wydaje się mocno na czasie....warto wiedzieć, gdzie się schronić, przed rosyjskimi koktajlami. Są zdradzieckie....A nawet jeśli nie da się już tam schować, to z pewnością przeżyjemy wspaniałą przygodę. Zapraszam na kolejną odsłonę przygód Adriana...

Gdybym powiedział że jadę wysmarować smalcem kilka szutrów to będzie to kłamstwo. Tak jest od zawsze niby jadę się przewietrzyć, a potem wychodzi z tego bogaty w atrakcje trip. Więc dzisiaj zabiorę was w kilka ciekawych miejsc, wśród których jest Rezerwat Źródeł Tanwi oraz Południowo-Roztoczański Park Krajobrazowy. Co je łączy? Przede wszystkim dzikość i kompletny brak cywlizacji i tłumów w lesie. A po za tym same zielone atrakcje oraz kilkanaście innych z betonu, pamiętających II wojnę światową, o które natura z każdym rokiem upomina się coraz mocniej.
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 3
Na wstępie co nieco o przygotowaniu. Rower podoła każdy, czy to będzie przeprawówka czy wyścigówka, więc nie ma najmniejszego znaczenia. Nawet cienias to poleci ....noo z małymi wyjątkami. Kluczem do sukcesu są oczywiście gumy i  jak zawsze szerokość ma znaczenie. Dobrze zabrać pompkę oraz zestaw naprawczy i/lub dętki. Różnie bywa, a trzeba pamiętać, że to nie szerokie asfalty gładkie jak pupa niemowlaka.
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 7
Jeśli to wyprawa jednodniowa to przydadzą się 2-3 bidony lekko oraz trochę wałówki. Woda schodzi na potęgę. Pamiętajcie, że ten region jest najbardziej nasłonecznionym w Polsce. Miejsce startu i mety oczywiście to las, a do najbliższego miasteczka - Narol jest około 8 km i dopiero tam można coś zjeść. Możesz ze szlaku w Nowinach Horynieckich odbić na Horyniec zdrój 5 km i tam się posilić. Jednak na szlaku na darmo szukać sklepu!

Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 5
Jeśli wyprawa wielodniowa, to na logikę i tak targacie sakwy i cały szpej ze sobą, często także z jedzeniem, a kto uprawia crafting ten sobie zawsze poradzi.

Jedna uwaga dotycząca wody. Tej na Roztoczu nie brakuje - nie na darmo ta kraina kojarzy się ze źródliskami. Ja mówię, że jak w Kuwejcie wbijesz szpadel na plaży to leci ropa, a na Roztoczu wbijesz szpadel w lesie i leci woda :) Woda ze źródeł nadaje się do spożywania jednak oczywiści flora i żołądki każdego z nas sa różne, więc robicie to zawsze na własną odpowiedzialność. Ja od co najmniej 8 lat nie mam z tym problemu.
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 14Trasa nie jest wymagająca i naprawdę ciekawa ponieważ od samego początku Roztocze wręcz pochłania Cię całego. Nie martw się wrócisz cały i zdrowy z uśmiechem na buzi, i z postanowieniem powrotu.
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 16
Na wstępnie docierasz do pierwszego z trzech głównych źródeł Tanwi. Droga w różnych miejscach pokaże Ci słynne krzyże Bruśnieńskie (jest ich ponad 1000). Będziecie przemieszczać się głównie duktami leśnymi które naprawdę nie rzadko są mocno zarośnięte i mocno piaszczyste odcinki. Na końcu artykułu będą linki do trasy oraz film z tej wyprawy żeby co nie co wam nakreślić co was czeka.
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 8
Pamiętajcie to tylko film, a w realu to zupełnie inny świat. Trzeba to przeżyć.

Z małych lecz naprawdę dzikich niespodzianek to wodospad Dublen do którego nie widzie żadna ścieżka więc próbując do niego dotrzeć trzeba się przebijać przez las. Sam wodospad leży w głębokim jarze (cały wąwóz Dublena przepięknie meandruje) - moim zdaniem koniecznie trzeba do niego dotrzeć
Nieopodal dalej natraficie na wojsko - wywiad. Ostrożnie z robieniem zdjęć ;)
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 11
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 12Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o wodospadzie w Starym Bruśnie zwanym potocznie "na Polance". To trzeba zobaczyć. Na finał odwiedzacie bunkry Lini Mołotowa na masywie Wielkiego Działu, oraz retorty i cerkiew w Woli Wielkiej (w trakcie remontu).
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 2 Trasa mierzy około 50 km z hakiem i nie jest regułą żeby jechać zgodnie ze śladem. Ta kraina swoje walory ukazją na każdym kroku. Wspinaczek raptem kilka i spokojnie da sobie radę każdy.
Ciekawostka: z drogi przy wzgórzu Hrebcianka da się zobaczyć Bieszczady oraz przy dobrej widoczności część Karpat (Ukraina)
Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 15Roztocze Adriana Szlakiem Molotowa 17
Mapka ze śladem powie wam w którym miejscu co jest. Zachęcam do zapoznania się z nią. Bo może być sytuacja że przejedziecie kilka metrów od czegoś co jest nie lada atrakcją i nawet tego nie zauważycie.
Film: https://www.youtube.com/watch?v=HDdoG0wJs1g
Trasa: https://www.traseo.pl/trasa/roztocze-2-2aa-wypady-gwiazdowe-dzien-pierwszy

Adrian Dębski